Tillbaka

Silver för Robban i Kaleva Spelen!


Kaleva Spelen avgjordes på Albergas nyrenoverade stadion under veckoslutet. Från föreningen deltog åtta idrottare och bäst klarade sig Robert Rotkirch som tog silver på 800 m med tiden 1.52,93. Som resultatet visar var det fråga om ett rent taktiklopp och ännu vid ingången till sista kurvan låg Robban lite illa till, men då han äntligen kom loss satte han in en formidabel spurt som nästan räckte ända fram till guld. HKV:s Mikko Lahtio lyckades dock hålla undan och Robbans tredje Kaleva Spels-silver i rad på distansen var därmed ett faktum. På 800 m deltog även Jan Bosas; hans debut på sträckan i dessa i sammanhang resulterade i sluttiden 1.54,23, vilket denna gång inte riktigt räckte fram till en plats i finalen.
I tiokampen deltog Antti Miihkinen och Mattti Vesterinen och båda gjorde mycket väl ifrån sig. Antti slutade femma på resultatet 7090 p och Matti blev åttonde på 6913 p. Båda gjorde mycket jämna serier utan några riktigt stora missar i någon gren och noteras bör också att Matti nu gjorde sin sista tiokamp i Kaleva Spels-sammanhang. Trots stora problem med ena akillessenan lyckades han ännu i denna "sista strid"
prestera nytt personligt rekord i spjut (54.07) samt tangera sitt utomhusrekord i höjd (1.90).
Daniel Sjölind deltog i tresteg och hans 14.44 räckte denna gång till en tionde plats i kvalet. Ett par decimeter till hade behövts för en plats i finalen, men tyvärr hade Daniel en del problem med att få stegmärket att stämma. Hur som helst var det mycket glädjande att han efter sina långvariga skadeproblem kunde delta i tävlingarna. Mycket nära en finalplats kom även Oki Vuonoranta på 200 m. Med sina 22,30 i försöken stannade han endast 4/100 sekunder från en plats i finalen och även på 100 m var han bara en hårsmån från att ta sig vidare till semifinal. Han tid i försöken på 100 m var 11,04.
Hans fru Jenny Vuonoranta gjorde en stark insats på 5000 m och bättrade på sitt personliga rekord till 18.26,38. Hennes placering här var 13. Nära sitt personbästa på kom även Celine Fogde i försöken på 400 m häck. Celine öppnade väldigt hårt och kroknade lite på slutet och hennes sluttid 65,44 var endast ett par tiondelar från hennes personliga rekord.
Nästa utmaning för våra idrottare blir SFI-mästerskapen som avgörs i Lovisa under kommande veckoslut.

Friidrott/ Yeisurheilu

9.1- 21.4. 2012



Esbo IF gång/ Kävely


 

Träningsgrupper - Valmennusryhmät 1990-1999 syntyneet

Ilmoittaudu mukaan linkistä 
Anmälningar via linken


 

Funktionär - Toimitsijaksi?      


Tränare - Valmentajaksi?